Reklamní sdělení
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.
Vavito - dřevěné hračkyhttps://www.vavito.czDřevěné a ručně vyráběné hračky rozvíjející jemnou motoriku, kreativitu, inspirováno Montessori.

2. Klubová výstava

Kůzle 75% a více % ZH krve - Šampion

Celostátní výstava Náš chov 2019 v Lysé nad Labem

V tradičním termínu prvního říjnového týdne se konal čtyřiadvacátý ročník výstavy Náš chov a Zemědělec. Hlavním lákadlem výstavy byla celostátní výstava ovcí a koz, kterou zajistil náš Svaz. Během výstavy jsme se prezentovali čtyřmi národními šampionáty a ukázkovou expozicí plemen ovcí a koz. V rámci expozice se ve čtvrtek konal Národní šampionát holandských zakrslých koz, který si organizoval chovatelský klub tohoto plemene. V sobotu se konaly dva národní šampionáty, které uspořádali členové Klubu chovatelů romanovských ovcí a Klubu chovatelů ovcí clun forest. V neděli si Klub chovatelů anglonubijských koz uspořádal svůj Národní šampionát anglonubijských koz.

Naši chovatelé představili 18 plemen ovcí a 8 plemen koz. Vystaveno bylo 234 kusů ovcí a 84 kusů koz, což znamenalo, že naše expozice byla co do počtu zvířat nejpočetnější na výstavě. Masná plemena ovcí zastupovala plemena: charollais, suffolk, texel, oxford down a berrichone du cher. Kombinovaná plemena ovcí byla reprezentována plemeny: clun forest, merinolandschaf, bílá alpská, zwartbles, jurská, kerry hill a našimi národními plemeny šumavkou a valaškou. Plodná plemena zastupovala ovce romanovská, málopočetná a zájmová plemena ovcí zastupovala ovce vřesová, kamerunská, ouessantská a walliserská černonosá.

Dojená plemena koz zastupovala tři plemena - obě naše národní plemena koz, a to hnědá krátkosrstá a bílá krátkosrstá koza a anglické dojné plemeno - koza anglonubijská. Masná plemena koz zastupovaly kozy burské, srstnatá plemena kozy kašmírové a mohérové.

Málopočetná plemena koz zastupovaly kozy zakrslé holandského typu a kozy walliserské.

Vrcholem prvého dne výstavy bylo uspořádání II. Národního šampionátu chovatelů zakrslých holandských koz včetně elitního nákupního trhu kozlíků a dvou elitních nákupních trhů, a to beranů plemene zwartbles a ouessantská ovce.

Národního šampionátu zakrslých holandských koz se zúčastnili 4 chovatelé, kteří vystavili 16 kozlíků (ročník 2019) a 16 koz různého věku. Hlavním bonitérem šampionátu byl Ing. Richard Konrád. Kozlíci byli hodnoceni v těchto třídách – 5x ER, 6x EA, 2x EB a 2x IA. Šampionem ENT kozlíků se stal kozel č. 9552/059 linie CHARLIE z chovu paní Barbory Slezákové Thielové ze Žamberka. Na druhém místě skončil kozel č. 15514/067 linie SIRE chovatelky MVDr. Silvie Dopitové z Libice nad Doubravou, třetí skončil kozel č. 16700/067 linie BARTHO také z chovu paní MVDr. Dopitové.

Druhou kategorií byla kategorie kozička (ročník 2019). Vystaveno bylo 6 zvířat. Šampionkou se stala kozička č. 14147/959 linie ZORRO jménem Cácorka Barbory Slezákové Thielové.

V kategorii – starší koza (ročník 2017 a starší) zvítězila a šampionkou se stala koza č. 11226/ 948 Hanička, linie OTIS z chovu Barbory Slezákové Thielové ze Žamberka. Poslední kategorií byla kategorie kůzle s nižším podílem krve než 93,5 % (ročník 2019), kde se šampionkou stala kozička č. 17081/967, linie SIRE chovatelky MVDr. Silvie Dopitové z Libice nad Doubravou. Celý šampionát byl chovateli velmi dobře připraven po organizační stránce a hlavně je nutné konstatovat, že byla vystavena velmi pěkná zvířata, která odpovídala standardu plemene a hlavně byla výborně připravena na předvádění.

Beranů plemene zwartbles bylo předvedeno 10 kusů, linií Zbyslav, Zbyšek, Záblesk a Ztepl, od pěti chovatelů. Hodnotitelem byl určen Ing. Richard Konrád. Berani byli klasifikováni v těchto třídách: 1x ER, 6x EA, 3x EB. Šampionem elitního trhu se stal beran č. 30661/034 linie ZBYSLAV, CPH 82,99 (23 %), výsledná třída EA chovatelky Marie Schickerové z Nových Hradů. Na druhém místě skončil beran č. 78802/061 linie ZBYŠEK, CPH 97,85 (13 %) výsledná třída ER z chovu Ing. Martina Hoška z Mohelna, na třetím místě skončil beran 00098/024 linie ZBYSLAV, CPH 32,71 (72 %) výsledná třída EB z Farmy Nezbedovy s.r.o. Kropáčova Vrutice. Hodnocení berani byli velmi dobře osvalení, většího tělesného rámce s dobře utvářenými končetinami a spěnkami, barevné znaky odpovídaly plemennému standardu.

Ouessantských beranů bylo předvedeno 8 kusů. Šampionem se stal beran č. 66573/042 linie

MICHEL, který získal maximální počet 100 bodů (ER) za celkové hodnocení a předvedl ho Vítězslav Havlas z Rumburka. Na druhém místě skončil beran č. 81481/081 linie ELMAR hodnocen také 100 body, kterého předvedla Jitka Latečková z Dětmarovic, třetí byl beran č. 70769/061 linie UTOPIAS DIESEL hodnocen 96 body z chovu Pavla Růžičky z Chotěboře.

Berany hodnotil Ing. Martin Hošek. Všichni berani odpovídali plemennému standardu, byli dobře osvaleni a měli velmi pěkně utvářené rohy. Dva berani měli zbarvení vlny hnědé, jeden byl bílý, ostatní byli zbarveni černě.

Na závěr čtvrtečního dopoledne se konala ještě aukce beranů masných a kombinovaných plemen ovcí. Oklasifikováno bylo 22 beranů z 27 přihlášených. Šampionem tohoto trhu byl vyhodnocen beran plemene texel č. 77110/053 linie TERNO, CPH 176,78 (17 %), kterého předvedl Lukáš Neugebauer ze Žamberka.

Vyhodnocením nejlepších kolekcí a jednotlivých zvířat na výstavě byl pověřen předseda Rady PKO a druhý místopředseda svazu Ing. Martin Hošek. Jeho úkol byl velmi těžký, protože všechna vystavená zvířata byla typickými zástupci svých plemen a byla velmi dobře připravena na výstavu. Po náročném výběru vyhodnotil jako nejlepší kolekci ovcí vystavenou na výstavě Náš chov 2019 kolekci ovcí walliserských chovatele Semira Henycha z Milovic, jako druhá nejlepší kolekce byla vyhodnocena kolekce ovcí plemene ovce kamerunská Petra Kříže ze Sedlčan, třetí byla vyhodnocená kolekce ovcí plemene valaška, kterou vystavila společnost Stránské o. s. z Břidličné.

Šampióny výstavy se stali beran plemene valaška Ing. Jana Vejčíka z Dlouhé Stropnice a bahnice plemene charollais, kterou předvedl František Dlabal z Hradce u Kostelce nad Černými lesy.

Nejlepší kolekcí koz byla vyhodnocena kolekce koz walliserských Ing. Mileny Krejzové z farmy Nový Dvůr u České Lípy, druhou nejlepší kolekcí se stala kolekce koz anglonubijských Heleny Korecké z Živonína u Mělníka. Šampióny se stali zakrslý holandský kozel Petra Kříže ze Sedlčan a koza hnědá krátkosrstá Ing. Mileny Krejzové ze Sosnové.

Druhý a třetí den výstavy probíhaly Národní šampionáty klubu chovatelů romanovských ovcí a Klubu chovatelů ovcí clun forest včetně jejich ENT na plemenné berany (články jsou na jiném místě zpravodaje).

V neděli se konal III. Národní šampionát anglonubijských koz, včetně elitního nákupního trhu kozlíků, kterého se zúčastnilo 9 chovatelů tohoto plemene, kteří předvedli 28 zvířat.

Šampionát byl zahájen hodnocením plemenných kozlíků (ENT). Hodnocením byl pověřen Ing. Richard Konrád, který ohodnotil 7 kozlů ve třídách 5x EA, 2x EB. Šampionem se stal kozlík 7731 058 linie DRAGON chovatele Martina Neuwirtha z Pěčína.

Poté následoval vlastní šampionát dle vypsaných soutěžních kategorií. Hodnocením zvířat byla pověřena tříčlenná komise ve složení Ing. Richard Konrád, Ing. Ladislav Strnad a Ing. Petra Sedláková (poradce pro výživu hospodářských zvířat). Zvířata se hodnotila v každé kategorii pohromadě a vyřazovacím způsobem byli vybráni šampioni a vicešampioni.

V první kategorii – dorost (kůzlata ve věku 5-12 měsíců stáří) se šampionem stala kozička č. 18618/937 Nusselka z Modletic z chovu Ivany Pokorné z Modletic. Druhá skončila kozička 12530/958 Paganka z chovu Martina Neuwirtha z Pěčína.

Druhou kategorií byly – kozičky (věk 12-24 měsíců stáří). Tuto kategorii vyhrála kozička č. 21506/927 Jasmína z Medového údolí Heleny Korecké ze Živonína, druhá skončila kozička č. 16242 937 Tiara z Modletic Ivany Pokorné.

Kategorii kozlíků (5-12 měsíců) vyhrál kozlík 7731/058 Marlon z chovu Martina Neuwirtha (stejně jako ENT kozlíků), druhý skončil kozlík 12437/037 Hammer Captain Ing. Lenky Hlinkové z farmy Hamr.

Kategorii kozy (2-5 let stáří) vyhrála koza č. 13599/937 Floriánka z Modletic Ivany Pokorné, druhá skončila koza 10921/958 Beruška z chovu Martina Neuwirtha.

Kategorii kozlů (1-2 roky věku) vyhrál kozel č. 14167/027 Marwin z Medového údolí Heleny Korecké.

Vítězem kategorie – kozy (nad 6 let stáří) se stala koza č. 14906/927 Hammer Jane chovatelky Ing. Lenky Hlinkové.

Vítězným kozlem (2-5 let stáří) se stal kozel 8169/087 Hensi Monet z chovu Ivany Pokorné.

Celkovou vítězkou III. Šampionátu anglonubijských koz se stala koza Hammer Jane narozená 28. 2. 2013. Koza má za sebou šest okozlení (12 kůzlat, plodnost 200 %, odchov 200 %), uzavřených 6 laktací. Nejlepší laktaci dosáhla v roce 2016 – 1061 kg mléka, 4,72 % tuk, 4,18 % bílkovina = vydojená třída ER. Komise vyzdvihla u tohoto zvířete dokonalý exteriér a výživný stav, přestože se jedná již o šestileté zvíře. Majitelkou je Ing. Lenka Hlinková z farmy Hamr.

Celý šampionát se velmi vydařil, návštěvníci mohli vidět velmi pěkná zvířata tohoto dojného plemene koz. Je potřeba také pochválit všechny chovatele, kteří měli své miláčky na výstavu výborně připravené a poděkovat vedení klubu za vzorně připravený šampionát.

Na stánku Svazu byl po celou dobu výstavy velmi čilý ruch. Byli jsme poctěni návštěvou pana místopředsedy zemědělského výboru Parlamentu ČR Ing. Pavla Kováčika, ministra zemědělství Ing. Miroslava Tomana, CSc. a dalších významných státních činitelů. Návštěvníci mohli zakoupit odborné publikace na téma chovu ovcí a koz, mohli získat řadu propagačních letáků a hlavně řadu odborných rad. Stánek byl zpestřen ochutnávkou a možností zakoupení kozích a ovčích výrobků z farmy manželů Pulíčkových z Pěnčína u Jablonce nad Nisou. Na venkovním stánku byla možnost ochutnat naší specialitu - balkánský jehněčí kotlík, který připravila společnost Oveko, a.s., pod odborným dohledem Jana Macků.

Po všechny dny výstavy měli návštěvníci také možnost seznámit se s technikami spřádání a zpracování ovčí vlny, kterou předváděly Vlastimila Pulcová, Lada Teichmanová a Vladimíra Křenková.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem chovatelům za pomoc při organizování této výstavy, protože to byla největší výstava ovcí a koz, kterou náš Svaz v letošním roce pořádal. O tom, že se výstava podařila, svědčí fakt, že po celou dobu výstavy byla naše hala stále zaplněná návštěvníky a na našem stánku se vystřídalo mnoho zájemců o chov ovcí a koz.

 

Ing. Richard Konrád

Svaz chovatelů ovcí a koz z.s.


Šampion ENT a kategorie Kozel


Kůzle - Šampion


kategorie Kůzle


kategorie Kůzle


Starší koza - Šampion


Šampioni kategorie Starší koza a Kůzle


Kůzle 75% a více % ZH krve - Res. Šampion


Kůzle 75% a více % ZH krve - 3. místo


Kůzle 75% a více % ZH krve - 3. místo

Děkuji všem chovatelům, majitelům a pomocníkům za předvedení svých zvířat.

Marcela Staňková, předseda KCHKZ